Badania termowizyjne w budownictwie – jak oszczędzać energię i poprawiać komfort cieplny?
Część energii, którą zużywamy do ogrzewania naszych budynków, jest marnowana, ponieważ fundamenty budynku – ściany, podłogi, sufity i okna – bywają dziurawe jak sito. Straty energii mogą stanowić 40% lub więcej całkowitego rachunku za ogrzewanie nieruchomości, dlatego ekonomicznie uzasadnione jest podjęcie próby ograniczenia tego marnotrawstwa. badania termowizyjne w budownictwie szybko wskażą, gdzie znajdują się te problematyczne obszary.
Na czym polegają badania termowizyjne w budownictwie?
Technologia ta polega na wykrywaniu różnic w temperaturze powierzchni za pomocą kamery na podczerwień. Im cieplejszy jest obiekt lub powierzchnia, tym więcej promieniowania emituje na dłuższych falach, które są niewidoczne dla ludzkiego wzroku, ale mogą być wykryte przez specjalistyczne kamery. Sprawdzając, ile promieniowania podczerwonego emitują różne części przegród zewnętrznych budynku, można uzyskać obraz miejsc, w których mogą znajdować się luki lub braki w izolacji powodujące utratę ciepła.
Termowizja wewnętrzna to bardzo potężne narzędzie, które pozwala nam znaleźć wiele wad, nawet tych niewidocznych dla oka
Zimne powietrze wydmuchiwane przez okna i szczeliny w przegrodach zewnętrznych budynku jest główną przyczyną wysokich rachunków za energię. Jak wynika z badań przeprowadzonych, naprawa usterek związanych z przedmuchiwaniem powietrza może obniżyć koszty ogrzewania nawet o 40% rocznie.
Nieszczelności w stolarce okiennej są jednym z najczęstszych źródeł infiltracji zimnego powietrza. Dzięki termowizji nasi inspektorzy mogą szybko zidentyfikować te problematyczne miejsca, co pozwala na ich właściwą naprawę. Innym powszechnym źródłem przeciągów i słabej izolacji jest nieprawidłowo działający komin lub system kominowy. Jest to często spowodowane ciągiem wstecznym, który występuje, gdy ciepłe powietrze z wnętrza domu ucieka przez górną część komina, podczas gdy zimne powietrze z zewnątrz wdziera się do pomieszczeń mieszkalnych przez otwory znajdujące się w pobliżu podstawy konstrukcji – zazwyczaj wokół drzwi i okien przylegających do kominków.