Laseroterapia

Laseroterapia

Laseroterapia

Laseroterapia biostymulacyjna to stosunkowo nowa, ale szeroko rozpowszechniona metoda wspomagająca naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Zabieg wykonywany jest przy użyciu lasera niskoenergetycznego, zwanego biostymulacyjnym i polega na miejscowym naświetlaniu tkanek wiązką światła laserowego. Do biostymulacji laserowej używa się promienieniowania z zakresu podczerwieni i czerwieni, które wnika najgłębiej do tkanek. Dostarczana w ten sposób energia w postaci światła zapoczątkowuje procesy regeneracyjne w naświetlanych komórkach i tkankach, które są następnie na zasadzie reakcji łańcuchowej przekazywane komórkom położonym głębiej. Zastosowanię zabiegu laseroterapii daje efekt:

  • przeciwbólowy, uzyskiwany poprzez zwiększone wydzielanie endorfin (tzw. hormonów szczęścia). Laseroterapia może być wykorzystywana do leczenia bólu w stanach ostrych podostrych i przewlekłych,
  • przeciwzapalny, polegający na zmniejszeniu obrzęków, przyspieszeniu mikrokrążenia, rozszerzeniu naczyń krwionośnych,
  • biostymulacyjny, polegający na szybszej odnowie komórek i naczyń krwionośnych, wytwarzaniu włókien kolagenowych i komórek nerwowych.

Ze względu na tak szerokie efekty i dużą skuteczność działania laseroterapia wykorzystywana jest w wielu dziedzinach medycyny. W fizjoterapii wskazaniem dla zastosowania biostymulacji laserem są:

  • urazy narządów ruchu (złamania, skręcenia, zwichnięcia, urazy mięśni i wiązadeł),
  • choroby zwyrodnieniowe stawów,
  • zapalenia okołostawowe,
  • zapalenie ścięgien, powięzi, kaletek stawowych,
  • mięśniobóle, nerwobóle,
  • zespoły bólowe kręgosłupa.

Zabieg laseroterapii jest wysoce skuteczny, bezbolesny i nie niesie za sobą ryzyka efektów ubocznych. Do jego zalet zaliczamy także aseptyczność oraz możliwość zastosowania u osób w każdym wieku, z wyjątkiem niemowląt. Przeciwwskazaniem dla stosowania laseroterapii są nowotwory, skłonność do krwawień, stany zapalne z wysoką gorączką, stany zapalne nieswoiste, ostra choroba wieńcowa, padaczka, czynna gruźlica płuc, ciąża.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

Maj 12, 2017

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *