Fizykoterapia

Fizykoterapia

Fizykoterapia, leczenie i profilaktyka w jednym

Współczesna medycyna nie może istnieć bez fizykoterapii. Ta wywodząca się                z dawnych czasów dziedzina medycyny wykorzystuje różne formy energii, aby skutecznie zwalczać choroby. Fizykoterapia, jako forma leczenia, może występować samodzielnie jak również stanowić formę uzupełniającą dla farmakologii jak również leczenia operacyjnego. Fizykoterapia stanowi również podstawę dla rehabilitacji po różnych zabiegach oraz być częścią profilaktyki zdrowotnej.

Hipokrates ojcem fizykoterapii

Korzeni fizykoterapii szuka się za czasów Konfucjusza, ponieważ to on jako pierwszy zauważył związek między odpowiednią pozycją ciała i bodźcami z zewnątrz,                        a uzyskiwanymi dzięki niej efektom leczniczym. Jednak to Hipokrates, grecki lekarz, jako pierwszy zalecał swoim pacjentom, obok codziennej higieny i diety, ćwiczenia fizyczne. Od XX wieku zauważa się dynamiczny rozwój fizykoterapii dzięki postępowi technicznemu, dzięki któremu powstaje coraz to nowy sprzęt do rehabilitacji pacjentów.

Fizykoterapia do walki z dolegliwościami

Fizykoterapia wykorzystuje różne formy energii do walki z dolegliwościami. Odpowiedni dobór bodźców wywołuje w organizmie pozytywny efekt na przykład produkcję odpowiedniego hormonu. Podobnie jest z prawidłowym doborem zabiegów                z zakresu fizykoterapii. Mogą one zwiększyć wydolność organizmu i  pobudzić go do walki z chorobą. Ze względu na różnorodność bodźców możemy w fizykoterapii  wyróżnić:
elektroterapię, w której wykorzystuje się różne rodzaje prądu o średniej częstotliwości. Ta forma fizykoterapii traktuje prąd jako bodziec leczniczy. Jego rodzaj jest dobierany ściśle do rodzaju schorzenia danego pacjenta,
ultradźwięki, to zabiegi fizykoterapeutyczne wykorzystują mikromasaż, który powstaje poprzez drgania mechaniczne fal dźwiękowych. Ultradźwięki mają zbawienny wpływ na utlenianie tkanek,
laseroterapię, to nowy dział fizykoterapii, który znacząco wpływa na naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Podczas zabiegu stosuje się promieniowania               z zakresu podczerwieni i czerwieni, które wnikają głęboko do tkanek. W wyniku działa promieniowania zapoczątkowuje się procesy regeneracyjne w naświetlanych komórkach i tkankach. Zabieg laseroterapii jest wysoce skuteczny, bezbolesny                i nie niesie za sobą ryzyka efektów ubocznych,
kinesology taping, to metoda stosowana w fizykoterapii, która polega na oklejaniu wybranego miejsca na ciele, plastrami o specyficznej strukturze. Plastry te zapewniają większą stabilność stawów, wspomagają pracę mięśni i działają przeciw bólowo,
krioterapię, to bardzo rozwinięty i rozpowszechniony element fizykoterapii, znany od tysięcy lat. Już Hipokrates zlecał swoim pacjentom wychładzanie organizmu dla uśmierzenia bólu. Dziś krioterapia stosowana jest z powodzeniem w leczeniu wielu schorzeń, głównie w stanach zapalnych i urazach narządów ruchu.
magnetoterapię to element fizykoterapii, a dokładniej rehabilitacji, ponieważ działa na ludzki organizm przeciwbólowo, przeciwzapalnie, uspokajająco, pozwala zmniejszać obrzęki, przyspiesza procesy gojenia się ran i złamań.
Wszystkie te zabiegi mają na celu usunięcie stanów chorobowych oraz zapobieganie ich postępowi i nawrotom. Stosowanie różnych rodzajów fizykoterapii spowoduje usunięcie dolegliwości, a także przywróci utraconą sprawność fizyczną.
Fizykoterapia i profilaktyka
Leczenie i rehabilitacja to główne cele fizykoterapii, ale nie tylko. Oprócz tego fizykoterapia ma zbawienny wpływ również jako profilaktyczne działanie. Każdy człowiek powinien mieć świadomość tego, że jego zdrowie zależy głównie od niego samego, a lekarz ma pomóc, gdy coś się dzieje, niezależnie od nas. Kontakt                      z personelem medycznym oraz fizykoterapeutami to dobry moment żeby poszerzyć swoją wiedzę o profilaktyce zdrowotnej. Dzięki temu można wpoić sobie nowe prozdrowotne nawyki, które będą kontynuowane po zakończonej terapii.

Fizykoterapia, leczenie i profilaktyka w jednym

Współczesna medycyna nie może istnieć bez fizykoterapii. Ta wywodząca się                 z dawnych czasów dziedzina medycyny wykorzystuje różne formy energii, aby skutecznie zwalczać choroby. Fizykoterapia, jako forma leczenia, może występować samodzielnie jak również stanowić formę uzupełniającą dla farmakologii jak również leczenia operacyjnego. Fizykoterapia stanowi również podstawę dla rehabilitacji po różnych zabiegach oraz być częścią profilaktyki zdrowotnej.

Hipokrates ojcem fizykoterapii

Korzeni fizykoterapii szuka się za czasów Konfucjusza, ponieważ to on jako pierwszy zauważył związek między odpowiednią pozycją ciała i bodźcami z zewnątrz,                         a uzyskiwanymi dzięki niej efektom leczniczym. Jednak to  Hipokrates, grecki lekarz, jako pierwszy zalecał swoim pacjentom, obok codziennej higieny i diety, ćwiczenia fizyczne. Od XX wieku zauważa się dynamiczny rozwój fizykoterapii, dzięki postępowi technicznemu, dzięki któremu powstaje coraz to nowy sprzęt do rehabilitacji pacjentów.

Fizykoterapia do walki z dolegliwościami

Fizykoterapia wykorzystuje różne formy energii do walki z dolegliwościami. Odpowiedni dobór bodźców wywoła w organizmie pozytywny efekt na przykład produkcję odpowiedniego hormonu. Podobnie jest z prawidłowym doborem zabiegów z zakresu fizykoterapii. Mogą one zwiększyć wydolność organizmu i  pobudzić go do walki                       z chorobą. Ze względu na różnorodność bodźców możemy w fizykoterapii  wyróżnić elektroterapię, ultradźwięki, laseroterapię, krioterapię oraz magnetoterapię. Wszystkie te zabiegi mają na celu usunięcie stanów chorobowych oraz zapobieganie ich postępowi i nawrotom. Stosowanie różnych rodzajów fizykoterapii spowoduje usunięcie dolegliwości, a także przywróci utraconą sprawność fizyczną.
Fizykoterapia i profilaktyka
Leczenie i rehabilitacja są głównym celem fizykoterapii, ale nie tylko. Oprócz tego fizykoterapia ma zbawienny wpływ również jako profilaktyczne działanie. Każdy człowiek powinien mieć świadomość tego, że jego zdrowie zależy głównie od niego samego, a lekarz ma pomóc, gdy coś się dzieje, niezależnie od nas. Kontakt z personelem medycznym oraz fizykoterapeutami to dobry moment żeby poszerzyć swoją wiedzę o profilaktyce zdrowotnej. Dzięki temu można wpoić sobie nowe prozdrowotne nawyki, które będą kontynuowane po zakończonej terapii.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

Maj 12, 2017

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *